YKD2405PC Yako High Performance CAN Bus Type Stepper Motor Drive
  • Brand:
    Yako
  • Item no.:
    YKD2405PC
  • Payment:
    100% T/T payment before delivery
  • Product origin:
    Made in China
  • Lead Time:
    Normally 7 workdays
  • Product Detail
Features:
  • 32-bit DSP technology, cost-effective, low noise and low vibration
  • Supports standard MODBUS-RTU protocol with RS-485 isolated bus
  • Supports position control, speed control, and multi-segment position modes
  • 4-channel optically isolated programmable input interface
  • 2-channel optically isolated programmable output interface
  • Smooth and accurate current control, low motor heating
  • The effective value of the drive current is adjustable below 1.5A
  • Voltage range: DC24-36V
  • Protection against overvoltage, undervoltage, overcurrent, etc.
  • With MODBUS-RTU bus communication, can control 30 drives at the same time
Application:
Dimensions
YKD2405PC Terminating Resistor Selection
120 terminating resistor selection bit
SW8
Invalid
OFF
Valid
ON
YKD2405PC Communication Baud Rate Setting
Baud rate
SW7
SW6
125kbit/s/500(m)(default)
ON
250kbit/s/250(m)
OFF
500kbit/s/100(m)
1Mbit/s/25(m)
YKD2405PC Communication Address Setting
Address
Default
1
SW5
SW4
SW3
SW2
SW1
Address
16
SW5
SW4
SW3
SW2
SW1
Terminal Introduction
Symbol
Function
Specification
PWR
Power indicator
When the power is on, the indicator lights up
 ALM
 Alarm indicator
Number of flashing times: Once = overcurrent
X0- X7
8 programmable input ports
DR-
Programmable differential input-
Effects on falling edge. The input resistance is 220Ω. It requires: lo level 0~0.5V, high level 4~5V, pulse width>2.5us.
DR+
Connect with signal power supply, 5V~24V can drive, need to conne a resistor with DR- when >5V
PU-
PU+
Connect with signal power supply, 5V~24V can drive, need to conne a resistor with PU- when >5V